niedziela, 15 lipca 2012


UKŁAD NERWOWY


   KONSPEKT ZAJĘĆ   

TEMAT: Układ nerwowy- budowa i funkcjonowanie

Cele lekcji:

1. Wiadomości (Uczeń):

  • zna budowę i funkcje neuronu, rdzenia kręgowego
  • definiuje i klasyfikuje neurony (czuciowe, ruchowe), odruch (warunkowy, bezwarunkowy)
  • podaje przykłady odruchu warunkowego i bezwarunkowego
  • proponuje doświadczenie ilustrujące odruch warunkowy i bezwarunkowy
  • omawia mechanizm powstawania odruchu warunkowego
  • rozróżnia na modelu/ schemacie różne części mózgu
  • wymienia funkcje poszczególnych części mózgu

2. Umiejętności (Uczeń):

  • analizuje mechanizm przewodzenia impulsu nerwowego
  • porównuje odruch warunkowy i bezwarunkowy
  • porównuje poszczególne części mózgu
  • swobodnie operuje poznanymi pojęciami
  • samodzielnie zdobywa informacje z dostępnych materiałów

3. Postawa (Uczeń):

  • dostrzega znaczenie odruchów warunkowych w życiu człowieka
  • pracuje samodzielnie
  • angażuje się w zdobywanie materiałów potrzebnych do wykonania zadań
  • wykazuje się starannością

Środki dydaktyczne:

  • komputer 
  • internet
  • film  "Mózg i układ nerwowy (Brain and nervous system)" - część I - Tajemnice ludzkiego organizmu

Forma pracy:

  • lekcja internetowa
  • samodzielna praca ucznia

Przebieg lekcji:

Faza wprowadzająca:

  • przedstawienie uczniom celów lekcji

Faza realizacyjna:

  • film o układzie nerwowym  "Mózg i układ nerwowy (Brain and nervous system)" - część I - Tajemnice ludzkiego organizmu

Faza podsumowująca:

  • test
  • praca domowa

  PRZEBIEG ZAJĘĆ 

Dzisiejsza lekcja zobowiązuje Was do zapoznania się z filmem, wypełnienia krótkiego testu podsumowującego i zrobienia pracy domowej.

PRACA DOMOWA

Korzystając z Google-DOCS:

zadnie 1. przedstaw w formie tabeli części mózgu uwzględniając pełnione przez nie funkcje

zadnie 2. 
opisz eksperyment Pawłowa

Dokumenty UDOSTĘPNIJ.